Відокремимо тренди від реалій. Кожне 10-річчя на ринку навчання і консалтингу, з'являються «Нові, Супер-методи». Причому, чарівним чином, не відомо звідки, з'являються фахівці з величезним досвідом роботи в цих нових галузях, проводять семінари, навчають нових фахівців, які через 2-3 місяці пропонуватимуть директорам та засновникам свої експертні послуги.
Але не все так однозначно. Назвати коуча шарлатаном – буде не зовсім справедливо по відношенню до тих фахівців, які додали хештег #Коучинг до опису своїх послуг, пов'язаних з підтримкою чи консалтингом, які мають особистий професійний досвід у тій чи іншій галузі, який напрацьовувався за багато років.
Тому хотілося в цьому матеріалі відокремити зерна від полови.
Вікіпедія: Коучинг (coaching з англ. — «тренування») — тренер «коуч», допомагає людині досягти поставленої життєвої чи професійної мети. Ориг. Текст.
Види коучингу
Лайф Коучинг.Добитися різних життєвих цілей.
Бізнес коучинг. Знайти/вибрати нішу. Досягти максимальних результатів у своєму проекті. У своїй практиці я надаю підтримку для приватних клієнтів без оплати, аж до отримання результатів.
Самореалізація. Знайти себе та нові сфери своєї реалізації.
Кризовий коучинг. Корекція негативних установок, локалізація негативних життєвих обставин та сценаріїв.
Що об'єднує ці напрямки, а що відрізняє?
Спільне
В ідеалі, у всіх видах коучингу, тренер (консультант) допомагає людині досягти бажаної мети, досягти успіху у своєму житті. Робота ведеться над сформованою метою. Як більшість класичних тренерів, коуч працює над ресурсністю та мотивацією клієнта, що виділяє спільність для всіх видів коучингу, наявність підготовки та досвіду психолога.
Відмінності
Лайф коучинг. Базовий вид коучингу, в якому клієнт має чітко поставлені цілі. Придбати машину, купити квартиру чи збудувати будинок мрії. Влаштуватися на престижну роботу. Поліпшити свої фізичні та зовнішні показники (бодібілдинг, естетикс, дієтологія та ін.).
Як бачите, у цьому розділі можуть вам допомогти коучи, які мають конкретний багаторічний досвід у своїх галузях (Фінансисти, HR, Фітнес тренери, дієтологи, автоексперти, дерматологи) та психологи, які стимулюватимуть ваші внутрішні ресурси для досягнення поставленої мети.
Бізнес коучинг. Цей вид підтримки має відчутну відмінність від Лайф коучінга в тому, що бізнес-ідея рідко має ясну кінцеву мету. . Так як бізнес середовище дуже багатогранне і динамічне, «новачки», найчастіше, не можуть чітко сформулювати, як має виглядати бажаний для них «фініш».
Найчастіше, у них є розуміння процесу, в якому люди почуватимуться у своїй справі, на своєму місці. І ця помилка, масово, поєднує більшість клієнтів Бізнес коуча.
Іншими словами, бізнес коучинг вирішує завдання уточнення, деталізацію поняття кінцевої мети та її моделювання. У цей процес можуть бути включені Фінансисти – Інвестори, Комерційні директори подібних та суміжних сегментів, люди з досвідом адміністрування комерційних підприємств з чисельністю персоналу від 50 осіб та успішний досвід підприємця з наймом співробітників від 1 особи. Роль психолога пов'язані з уточненням справжніх цілей, підтримкою, що з ресурсністю і мотивацією.
Як бачите, слово коуч вигладить трохи простовато в цьому комплексі консалтингу. Якщо йдеться про коуча - психолога, тоді цей фахівець буде кориснішим, маючи знання та досвід менеджменту та підприємництва. Такий фахівець зможе з більшою ймовірністю генерувати в клієнті особливу «Супермотивацію» і його участь допоможе працювати клієнту в системі різних обставин та ресурсів, керувати ними ефективно.
Самореалізація, розкриття потенціалу та талантів – це найскладніший вид коуч підтримки.
Найскладнішим місцем у цій послузі є те, що клієнти часто не мають навіть приблизних цілей, не знають чого хочуть. Мотивація для таких людей несе лише тимчасову допомогу.
Для клієнтів цієї категорії основним завданням є не досягнення мети, а знайти саму мету. Тобто. метою є відповідь на запитання: «Чи маю таланти? Чим мені зайнятися? Що є моїм? У мене є абстрактні бажання, але я не можу їх висловити, перетворити на ідею».
Тим не менш, даний вид коучингу найбільш затребуваний у нашому суспільстві. Успішна робота коуча та клієнта – можуть подарувати людству нове Відкриття, Шедевр, Креативні винаходи у різних галузях.
У цій підтримці, нарівні з особами, що не визначилися, можуть знайти свій додатковий ресурс Бізнесмени, Інвестори, Інженери-винахідники, Люди Творчості.
Основний фахівець, який зможе допомогти людині у визначенні своїх життєвих цілей, потенціалу – це психолог із великим життєвим досвідом, з досвідом власних життєвих пошуків та досвідом подолання життєвих криз.
Кризовий коучинг. Найзатребуваніший вид підтримки, оскільки потреба в ньому присутня у всіх сферах життя людини.
Основним завданням цього виду підтримки є вихід зі складних життєвих ситуацій, налаштування позитивного мислення. Виправлення життєвих сценаріїв. Як і в Коучинг самореалізації, Кризовий коучинг, це сфера компетенції психолога.
Також цей вид підтримки може бути етапом або частиною роботи у всіх інших видах коучингу.
На завершення опису всіх типів коучингу можна підвести узагальнений підсумок.
Коучинг - це сфера роботи професіоналів традиційних професій і нічого понад новий і незвичайного у Коучингу немає. Під кожне завдання є відповідна професія чи компетенція. А слово коуч коректніше замінювати або доповнювати для ясності – «Консультат» або «Тренер-консультант», «Консультант з розвитку» у такій галузі.
Не без «ложки дьогтю»
До цієї галузі, на жаль, багато необґрунтованої довіри чи упереджень. Ще більше некомпетентності та бажання заробити на повітрі, що й формує необґрунтовані судження про корисність цього виду консультаційної підтримки.
Чого тільки вартий Гіпнокоучинг, щодо якого правди та неправди «два вагони і два візки».
Чи можна вірити Коучерам, які, крім диплома коучера, жодних компетенцій та стажу, що стосуються вашої проблеми, не мають – вирішувати вам.
Нижче я розмістив усереднену думку різних фахівців, а також своїх клієнтів, внаслідок чого виник список узагальнених порад, якого коуча вибрати для підтримки.
Який коучер допоможе
«Знання-Досвід-Супермотивація»
Вік. Людина старша 35 років. Тому що прожиті роки завжди визначають накопичення знань та мудрості. Два відкриті кабінети лікарів однієї спеціалізації. В одному лікар 26 років, в іншому 40. Ви до якого лікаря зайдете?
Досвід. Багатий життєвий та професійний досвід. За плечима професійне та особистісне зростання. Для коуча важливо мати різноманітний досвід добування "хліба насущного". Навряд чи тренер, який пропрацював все життя найманим робітником, зможе вам дати пораду, коли ви залишитеся без грошей. Так як єдиним особистим досвідом для нього було: немає грошей - знайди роботу; залишився без роботи – створи ефективне резюме».
Досвід та значний стаж відмови від шкідливих звичок. Ці дрібниці будуть давати уявлення, яка особистість вас веде до успіху. Наскільки ваш успіх буде масштабованим.
Червоний Ferrari. Дорога Атрибутика успіху, у виставі Коуча, це скоріше наживка для провінціалів. Чесний коуч не буде хвалитися п'ятим Феррарі і рекламувати себе, щоб ви купили Пакет його послуг.
Не подружка. Тренер у коучінгу, як і спорті — це наставник.
Стать. У будь-якому виді розвитку необхідна гармонія, корисно мати думку протилежної статі. Більшість життєвих глухих кутів, непорозумінь, переживань відбуваються через непорозуміння. Тому думка тренера протилежної статі багато в чому збагачує сприйняття навколишніх обставин. Для бізнес коучингу, більшість із опитаних жінок і чоловіків, хотіли б, щоб із ними працював чоловік психолог.
Психолог. Коуч повинен мати практичні навички в роботі з психологічними станами та розладами. Вміти підвищувати ресурсність клієнта. Найважливішою частиною роботи, пов'язаною з досягненням поставленої мети, є здатність генерувати в клієнті «Супермотивацію».
Оплата послуг. Тренер не бере грошей за роботу, поки не переконається, чи зможе він допомогти людині.
Незважаючи на дані узагальнені рекомендації, кожен має право сам приймати рішення щодо вибору фахівця.
Спеціаліст і людина, яка береться допомогти вам досягти поставленої мети і досягає її разом з вами, заслуговує на звання хорошого Тренера - Консультанта навіть під хештегом #коуч.
Адже отримані відчуття від досягнутого – одні з найприємніших і найцінніших моментів у нашому житті. Усі витрачені зусилля цього варті.